Galvanické pokovovanie dielov veterána
Vysoké nároky na kvalitu každodenného výrobného procesu sa počas 50 rokov pretavila do lásky k fortieľu a k histórii. Sami sme aktívnymi členmi veteránskeho klubu a aj napriek tomu, že sme väčšia firma, ktorá má k dispozícii 3 automatické linky na galvanické pokovovanie, sme sa rozhodli ponúknuť schopnosti našich špecialistov širokej skupine veteránistov. Každý stroj má svoj príbeh, potreby i možnosti. Rozumieme tomu a sme pripravení vám pri reštaurovaní – auta, motorky, bicykla... – pomôcť.
Prečo galvanické chrómovanie?
Galvanické chrómovanie je už od nepamäti najlepšou antikoróznou úpravou v auto-moto priemysle. Zároveň je najušľachtilejšou povrchovou úpravou, pretože je maximálne odolná voči poškodeniu a zároveň výsledný zjav sa nedá ničím zameniť. Na rozdiel od niklovania, či striebrenia nestarne – vysoký lesk je stály!
Tieto parametre sa priamo podpísali na vysokom počte dielov na jednotlivých modeloch automobilov v dávnejšej minulosti. Náročnosť na čistotu, dlhý a individuálny postup, kde v každom kroku môže dôjsť k drobnej kozmetickej chybe sa podpísal na ústupe chrómovania z automobilového priemyslu. Veteráni však musia žiť ďalej a my sme radi, keď vám pomôžeme zachrániť ďalší kúsok histórie.
Medenie, zinkovanie, niklovanie
Popri galvanickom chrómovaní samozrejme ponúkame aj pomedenie, zinkovanie, niklovanie či zlatenie.
Kvalita = dôvera v systém
Naše skúsenosti z automatizovanej výroby, kde pri chemickom procese rozhodujú nie percentá ale promile, sme sa naučili veriť presnému technologickému postupu, laboratórneho merania a systéme kontroly v každej časti procesu. Tento systém práce sme preniesli do individuálneho prostredia veteránov. Celý systém sa skladá z viacerých krokov, ktoré sa na dosiahnutie 100% výsledku niekedy musia zopakovať.
Postup chrómovania
1. Príjem dielov, roztriedenie, nafotenie a určenie postupu pokovovania.
2. Chemické odstránenie starých náterov a povlakov.
3. Vytvorenie kvalitného základu (pieskovanie, brúsenie, leštenie) na dosiahnutie špičkovej kvality výsledného povrchu.
4. Nasleduje vrstva medi, ktorá sa preleští – tento postup sa opakuje viackrát, kým sa nedosiahne 100% hladký a lesklý povrch.
5. Nanesie sa vrstva niklu a hneď následne vrstva chrómu.
6. Po umytí, preleštení a následnom umytí sa diel skontroluje a pokiaľ je všetko v poriadku je presunutý do expedičného skladu, kde sa znovu odfotografuje a zabalí.
Príjem dielov na pokovovanie
Ako sme už spomenuli, vieme čo to znamená reštaurovať svoj stroj a vieme, že každý diel má často nevyčísliteľnú hodnotu. Preto sme radi ak diely prinesiete na našu prevádzku osobne a objasníte, čo presne a v akej kvalite požadujete. Pokiaľ nie je možné prísť osobne, tak je potrebné do mailu a aj do balíku vložiť informácie o dieloch a požiadavkách na pokovovanie. Každý diel sa v oddelení príjmu nafotí, zapíše do systému s požiadavkami na úpravu a následne sa zvolí technologický proces. Až po príjme dielov a po zhliadnutí úplne očisteného dielu vieme povedať presnú cenu za povrchovú renováciu.
Odstránenie starých náterov a povlakov
Najkvalitnejšie odstránite starú farbu, či predošlé chrómovanie resp. iné povlakovanie pomocou chemického sťahovania, ktoré samozrejme ponúkame a vrelo odporúčame. Dosiahnete tak najprecíznejší podklad „zdravého“ kovu, čím sa nezničia detaily a nezmení tvar dielu.
Pieskovanie, brúsenie, leštenie
Po umytí sa diely podľa potreby otrýskajú pieskom, balotinou či iným trýskacím materiálom, čím sa získa mechanicky ošetrený, jednoliaty povrch. Nasleduje prebrúsenie na odstránenie výraznejších defektov. Každý povrchový defekt sa na výsledku prejaví a je na chrómovanom diely vidieť. Preto je leštenie jedným z najdôležitejších procesov, kde veľkú úlohu hrá skúsenosť a precíznosť leštiča.
Pomedenie, niklovanie, chrómovanie
Na absolútne čistý a odmastený povrch kovu sa nanesie vrstva medi, ktorá býva v rozmedzí od 15 – 35 mikrónov. Táto vrstva sa následne mierne leští a prípadne sa viacnásobne opakuje nános medi, ktorý pri problematických dieloch môže dosahovať aj viac ako 0,1 mm. Pri tomto procese je veľmi dôležitá čistota, odmastenie a veľmi precízne leštenie – hrúbka vrstiev je v mikrónoch!
Finálne leštenie po pomedení je základ, ktorý už jasne hovorí o tom, ako bude vyzerať pochrómovaný diel.
Po medení nasleduje cca 10-20 mikrónová vrstva niklu, ktorá precíznejšie zahladí stopy po leštení a ihneď nasleduje finálna vrstva – chróm. Po umytí a osušení sa skontroluje dosiahnutá kvalita a v prípade, že je v poriadku sa diel umiestni do expedičného skladu. Ak pri chemickom procese došlo k neočakávanej komplikácii, pochrómovaný diel sa vráti do výroby, kde sa stiahnu potrebné vrstvy a proces sa opakuje.
Maximálna veľkosť dielov na galvanické chrómovanie
1200x700x350 mm, Fe// Cu10/ Ni10b / Crr (t.j. s podkladovou meďou)
2200x800x350 mm, Fe// Ni 10b / Crr
Hromadné niklovanie, zinkovanie v rotačných bubnoch
Slúži na pokovenie predovšetkým spojovacieho materiálu (skrutky, matice...)
- násada cca 30-50 kg, 5 kg, 1 kg.
Ošetrovanie nachrómovaných dielov
Diely, ktoré sú u nás pochrómované sú pred expedíciou očistené od zvyškov chemikálií. Pokiaľ by sa niekde ešte našli nejaké zvyšky, stačí diel umyť vodou. Prípadné zvyšky od leštiacej pasty stiahnite čistou handrou. Neleštite chróm abrazívnymi pastami, pretože chróm poškriabete a je možné, že to už rozleštiť nepôjde. Auto s chrómovými dielmi leštite jemnými leštidlami a uzatváracími pastami.