Zinkovanie
Galvanické zinkovanie je štandardne používané ako kvalitná antikorózna ochrana a vďaka pasivácii (chromátovaniu) získava vrstva vysokú koróznu odolnosť (pri hrubovrstvej pasivácii až do 240 hod v soľnej komore). Na rozdiel od žiarového zinkovania, kde sú diely ohriate na 450 ºC, nedochádza vplyvom tepla k deformácii plechov, či jemnejších konštrukcií.
Použitie:
Protikorózna úprava ocele a liatiny, pričom sa jedná o finálny povlak, či ako podklad pod náterové systémy. Úprava nie je určená pre styk s potravinami!
Maximálna veľkosť dielov na zinkovanie
- galvanické okno pri závesnom zinkovaní 1200x700x350 mm (rúry do 2000 mm)
- hromadné zinkovanie, násada cca 30-50 kg.
Špecifikácia
Elektrolyticky vylúčený povlak STN EN 12329 - Fe//Zn5-25//C hrubovrstvá pasivácia bez CrVI. Zinok je galvanicky nanášaný v slabo kyslom chloridovom kúpeli.
Pasivácia môže byť modrá (bez CrVI), hrubovrstvá (bez CrVI), žltá a čierna.
Pasivácia
Jedná sa o chemickú zlúčeninu, ktorá sa vytvorí na povrchu kovu pri reakcii s chemickým kúpeľom. Slúži k:
- zvýšeniu koróznej odolnosti kovového povrchu
- zlepšuje vzhľad povrchu
- uľahčuje zábeh povrchu pohyblivých strojných súčiastok
Modrá pasivácia nevyniká vysokou koróznou odolnosťou, využíva sa skôr ako dekoratívna úprava. Upravujú sa tak predovšetkým výrobky určené do interiéru alebo do suchého prostredia.
Hrubovrstvá pasivácia – modré a žlté prevedenie. Pasivačná vrstva tvorí výbornú protikoróznu bariéru, približne 4x vyššiu ako pri modrej pasivácii. Úprava sa hodí do vonkajšieho prostredia alebo do náročnejších prostredí (napr. Fe// Zn25/C prevádzka vo vonkajšej atmosfére vo zvlášť korózne agresívnom prostredí, napr. prímorskej alebo priemyselnej sfére).
Kontrola
• meranie hrúbky povlaku digitálnym prístrojom
• testovanie podľa STN EN ISO 11130 „Korózia kovov a zliatin, skúška striedavým ponáraním do soľného roztoku" (externe)